Španielsko Menorca

Menorca - všeobecné informácie

Menorca je druhým najväčším ostrovom súostrovia Baleáry náležiacim Španielsku. Je dlhý približne 50 km, široký 16 km a má rozlohu 668 km ². Žije tu cca 82 000 obyvateľov, hlavným mestom je Mahón. Nachádza sa asi 40 km severovýchodne od známejší Mallorky, vďaka ktorej je tiež menej často navštevovaná. Práve preto sa tu tiež nachádza pôvodná a nedotknutá príroda a more u takmer všetkých brehov Menorca je priezračne čisté.

Prírodné podmienky: Menorcu možno rozdeliť do dvoch úplne rozdielnych útvarov, a to ako z hľadiska geologického, tak aj z hľadiska geografického. Sever, pomenovaný podľa silného vetra Tramontana, je geologicky staršie, najstaršie horniny tu staré asi 400 miliónov rokov. Oblasť je hornatejší a pláže majú hrubšiu červenohnedý piesok. Juh, známy ako Migjorn, je geologicky mladšie, vyznačuje sa predovšetkým rozľahlými rovinami, strmými vápencovými skalami, malebnými zálivmi a belostným jemným pieskom. V roku 1993 bola Menorka vyhlásená organizáciou UNESCO biosférickou rezerváciou.

Monte Toro, hora týčiaca sa do výšky 358 m, významné pútnické miesto.

Zdravotná starostlivosť: Slovenská republika nemá so Španielskom dohodu o poskytovaní bezplatnej starostlivosti, preto je na mieste uzatvoriť si pred cestou vhodné zdravotné poistenie.

Bezpečnosť: Na Menorke je údajne z celého Španielska najnižšiu kriminalita. Aj tak je lepšie prenajať si v hoteli bezpečnostný trezor.

Ďalšie informácie: Občania SR môžu do Španielska vycestovať na základe platného pasu alebo preukazu totožnosti so strojovo čitateľnou zónou (vydávané od r 2000). Úradným jazykom je španielčina a katalánčina.

Mena: euro

Podnebie a počasie: Ostrov Menorca sa nachádza v miernom subtropickom páse. Zimy sú mierne a vlhké, s priemernou teplotou pohybujúcou sa najnižšie medzi 5 - 10 ° C, letá sú suché a horúce s teplotou do 33 ° C. Na ostrove je vysoká vlhkosť vzduchu pohybujúce sa okolo 68%.

Pláže: Na Menorke je nepreberné množstvo nádherných pláží a zálivov od malých s dostatkom súkromia, po tie veľké, hojne navštevované s rozvinutou infraštruktúrou. Najdlhšia piesočnou plážou je Son Bou, nachádza sa na juhu ostrova a meria 2 km. Na severe ostrova sa nachádzajú pláže s hrubším pieskom, lemované skalami. Na juhu sú spravidla pláže s jemným bielym pieskom, nájdete tu i rokliny a vápencové skaly. Všetky pláže na Menorke verejné, meria dohromady cca 200 km. Nachádza sa tu približne 70 zálivov, z ktorých 30 je zastavaných as plnou infraštruktúrou, zvyšok sú panenské, chýba tu väčšinou všetky služby, ale to je vyvážené súkromím a nádhernou prírodou. Na ostatných plážach si môžete vybrať medzi celým radom vodných športov, mnoho občerstvenia. V prípade, že sa chystáte vojsť na pláž autom, je potrebné počítať s poplatkom, tzv "ekologickú daní". Medzi najnavštevovanejšie urbanizovanej pláže patria:

v západnej časti ostrova: Cala Sandaríja, 100 km dlhá piesočná pláž, v okolí prehistorickej jaskyne, Cala Blanca, Cala n'Blanes

v južnej časti ostrova: Cala Galdana, jedna z najkrajších pláží na ostrove, je dlhá 450 ma široká 45 mv okolí je jedno z najznámejších prázdninových letovísk, nachádza sa tu vyhliadka Mirador de Sa Punta. Ďalej Punta Prima, Cala en Porter, Platja de Son Bou, najdlhšia a najnavštevovanejšie pláž na ostrove

v severnej časti ostrova: Cala Morell, maličká piesočná pláž, v okolí množstvo umelo vytvorených jaskýň, Arenal den Castell, piesočná pláž dlhá 650 m, v blízkosti turistické centrum.

Potápanie na Menorke síce neponúka takú rozmanitosť ako Rudé more, ale aj tak si milovníci potápania prídu na svoje. Väčšinu potápačských škôl na Menorke vedú Nemci alebo Angličania. Medzi najnavštevovanejšie potápačské lokality patrí: vrak Malakoff a vrak Francesquia, Lighthouse: hĺbka 18 m, početné jaskyne a prielomy, Grand Canyons, hĺbka 21 m, labyrint kanálov a jaskýň

Turistické zaujímavosti: Menorca patrí medzi jednu z najbohatších archeologických nálezísk pod šírym nebom v Stredozemí.

Alaior: mesto známe výrobou syra, obuvi a zmrzliny. V okolí množstvo megalitických stavieb.

Ciutadella: bola sídlom cirkvi a aristokracie, nachádza sa na zípadě ostrova. Centrom je katedrála zo 13. Storočia, ktorá bola niekoľkokrát prestavaná. Mestské múzeum ponúka zbierku archeologických nálezov z obdobia maurskej, rímskej, gréckej, púnskej a talayotické kultúry.

Fornells: rybárska dedinka nachádzajúce sa na severe ostrova v chránenom území.

Mahón: hlavné mesto ležiace na JV Menorcy, založené Féničanmi. Za návštevu rozhodne stojí gotický kostol Santa María, bývalý karmelitánsky kláštor z 18. storočia, Placa de S'Esplanada, námestí známe v minulosti svojimi vojenskými prehliadkami, Ajuntament: radnica v barokovom štýle.

Navetas: tzv. barkové hroby. Jedná sa o stavby, ktoré inde na svete nenájdete. to o malé kamenné hroby s dvoma poschodiami, v prvom sa tela vysúšala, v spodnom bola kostnica.

Aquapark Los Delfines: obrovský aquapark s nepreberným množstvom najmodernejších atrakcií na rozlohe 12 500 m2