Španielsko Ibiza

Ibiza - všeobecné informácie

Ibiza je tretím najväčším baleárskym ostrovom. Ostrov leží 80 km od Malorky, je dlhý 41 km, široký 22 km a má rozlohu 571 km ². Spoločne s Ibizou patrí medzi Pytyuské (Borovicové) ostrovy. Ibiza je medzi turistami veľmi obľúbená, o čom svedčí fakt, že na ostrove, kde trvalo žije okolo 100 000 obyvateľov, sa počas sezóny vystrieda na 4 milióny turistov.

Prírodné podmienky: Ibiza je ostrovom veľmi členitým a zo všetkých Baleárskych ostrovov tiež najviac zalesneným. Miestami sa na pobreží vyskytujú vysoké pobrežné útesy. Najvyšším vrcholom je Sa Talaia (415 m). Na svoje si tu prídu milovníci prírody, ktorí budú určite nadšení z voľne rastúcich paliem, opuncií, fikusov, mandľovníkov a olivovníkov. Na ostrove je aj množstvo krásnych jaskýň. Charakteristickým znakom Ibizy sú ale prekrásne piesčité pláže, ktoré lemujú ostrov dookola.

Jaskyne Es Culleram: nachádza sa tu chrám bohyne Tanit, vybudovaný okolo 3. storočia př.n.l.

Kamenný ostrov Es Vedra: malý ostrovček vystupujúce z mora na JV Ibizy.

El Parque natural de Ses Salines d'Eivissa aj Formentera: národný park zapísaný od roku 1999 na zoznam UNESCO. Zaberá juh Ibizy, niekoľko malých ostrovčekov a sever ostrova Formentera. Má jedinečný ekosystém s bohatou faunou i flórou.

Zdravotná starostlivosť: Slovenská republika nemá so Španielskom dohodu o poskytovaní bezplatnej starostlivosti, preto je na mieste uzatvoriť si pred cestou vhodné zdravotné poistenie.

 
Bezpečnosť: Na celom území Španielska je platné tiesňové telefónne číslo 112, ktoré je univerzálne pre políciu, hasičov a zdravotníkov. Bezpečnostná situácia sa nijako výrazne neodlišuje od ostatných Baleárskych ostrovov.

Ďalšie informácie: Občania SR môžu do Španielska vycestovať na základe platného pasu alebo preukazu totožnosti so strojovo čitateľnou zónou (vydávané od r 2000). Úradným jazykom je španielčina a katalánčina. Dopraviť sa na Ibizu môžete buď letecky, alebo loďou.

Mena: euro
 
Podnebie a počasie: Ibiza zo všetkých Baleárskych ostrovov najvyrovnanejšie podnebie. Klíma na Ibize je stredomorské. Priemerná ročná teplota je 14 - 21 ° C, v lete sa teploty pohybujú medzi 26 a 30 ° C, teplota mora dosahuje v júli 26 ° C. V zime teploty neklesajú pod nulu, najchladnejším mesiacom je január a február, kedy teploty klesajú k 15 ° C. Na jar a na jeseň sa častejšie objavujú dažďové prehánky, pričom najviac prší v novembri a v decembri. Hlavná turistická sezóna trvá od mája do polovice októbra.

Pláže: Pobrežie ostrova lemuje dookola na 60 pláží. Väčšina je piesočnatá, len niektoré kamienkové. Veľa pláží sa môže pochváliť "modrou vlajkou".

Pláže v oblasti Eivissa: mestská pláž Ses Figuerts, v blízkosti ktorej je historická časť hlavného mesta Eivissa - Dalt Vila. Piesočná pláž Talamanca má výbornú dostupnosť, je blízko centra Eivissa a celú jej dĺžku lemuje drevený chodník, pozdĺž ktorého sa nachádza množstvo barov a reštaurácií.

Pláže v oblasti Santa Eulària des Riu: pláže na V a SV ostrova. Obľúbená je pláž Platja d'es Canar a Es Figueral, podivuhodná je aj pláž Cala Boix s tmavým pieskom, aj úplne prírodná pláž Cala Mastela.

Pláže v oblasti Sant Joan de Labritja: pláže sa nachádzajú na severe ostrova. K najobľúbenejším patria pláže v turistických rezortoch: Cala Sant Vincent a Portitatx. Uprostred nádherných prírodných scenérií sa nachízejí pláže v zátokách Cala Xarraca a Cala Benirras.

Pláže v oblasti Sant Josep de sa Talia: pláže sa nachádzajú na J, JV a JZ ostrova. Jednou z najpopulárnejších je piesková pláž Ses Salines alebo kamienková pláž Platja des Codolar a Platja des Jondal. Medzi ďalšie obľúbené pláže patria prírodné pláže Platges de Comte a Cala Bassa.

Nudistické pláže: na ostrove sa nachádzajú dve oficiálne nudistické pláže, piesočná pláž Es Cavalletna juhu a pláž S'Aiqua Blanca. Okrem týchto existuje aj rad neoficiálnych nudistických pláží.

Turistické zaujímavosti: Eivissa: metropola ostrova, dominantná je stredoveká pevnosť v historickom centre Dalt Villa. Dalt Villa je opevnená kamennými hradbami a ich súčasťou je aj sedem obranných veží. V meste môžete nájsť aj svetovo preslávené diskotéky Space a Pacha.

Dedina Es Cubbels: nachádza sa na juhu ostrova. Centrum tvorí kostol Eglésia d'Es Cubells. Kúsok od centra stojí budova Seminari d'Es Cubells, ktorá bola pôvodne pustovňou.